Logopedická prevence

logohrochNaše škola poskytuje od října 2014 novou poradenskou službu (logopedickou prevenci) pro žáky s narušenou komunikační schopností. Tuto službu zajišťuje logopedický asistent, absolvent bakalářského studijního programu Speciální pedagogika na TUL se státní závěrečnou zkouškou z logopedie, speciální pedagogiky, psychopedie a pedagogiky volného času.

Logopedická prevence probíhá formou logopedických chvilek, jejichž cílem je individuální činnost s každým žákem, artikulační a dechová cvičení, náprava jednotlivých hlásek. Součástí logopedické prevence je poradenství, konzultace s rodiči a následné procvičování hlásek  s dětmi doma.

Jednou ročně navštěvuje naší školu Mgr. Jiřina Jehličková (krajský koordinátor) z SPC pro děti s narušenou komunikační schopností Liberec, která zajišťuje logopedickou depistáž s doporučením pro rodiče a logopedického asistenta. Jednodušší vady řeči se snažíme napravit v rámci logopedických chvilek v ZŠ, u těžších vad doporučujeme rodičům péči klinického logopeda.

Materiály, které využíváme

• obrázky
  • pexeso
  • Šimonovy pracovní listy (logopedická cvičení I. a II)
  • Pro hbité jazýčky, pro bystré hlavičky R
  • Pro hbité jazýčky, pro bystré hlavičky L
  • Pro hbité jazýčky, pro bystré hlavičky C, S, Z, Č, Š, Ž
  • Logopedické deskové hry
  • Kouká Mína, kouká do komína
  • Jak se kluci a holky učili říkat L, ĎŤŇ, CSZ, ČŠŽ, R a Ř
  • Abeceda chytrých dětí
  • CD
  • Brčka, pírka, papírový dráček, molitanové kuličky, pingpongové míčky, flétna (dechová cvičení)
  • Materiály vlastní výroby (stolní hry, pexeso, obrázky)

Pomůcky

• logopedické zrcadlo
  • logopedické sondičky
  • odborné knihy (Logopedie – Klenková, Dyslalie – Krahulcová, Logopedická prevence – Kutálková)
  • špatle
  • metronom
  • dřevěné kostky DI, TI, NI a DY, TY, NY
  • molitanové míčky

ROZPIS LOGOPEDICKÉ PREVENCE A INTERVENCE

LOGOPEDICKÁ PREVENCE:

Pondělí až pátek v odpolední hodinách podle předchozí dohody s rodiči (nutná účast rodičů).

LOGOPEDICKÁ INTERVENCE:

MŠ – čtvrtek 10.50–11.40 hodin