ZŠ a MŠ Mimoň

Speciální třídy

Exkurze do Liberce

Legiovlak v Liberci

Dne 17. 5. 2022 se žáci 8. a 9. ročníku speciálních tříd zúčastnili exkurze, která jim umožnila seznámit se s historií československých legionářů.

Odborný výklad nám poskytl průvodce v replice legionářského stejnokroje, který také žákům odpověděl na dotazy. Součástí prohlídky bylo i zhlédnutí dobového dokumentárního filmu.

Legiovlak je putovní muzeum československých legií. Jedná se o věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále probíhaly válečné operace československých legií.

Velkým zážitkem pro nás byla prohlídka nejčastěji používaných typů vozů. Byly to: plošinový, improvizovaný obrněný, dělový, ubytovací (tzv. těpluška), výstrojní, velitelský, štábní, zdravotní, poštovní a kovářský vagon. V každém z vagonů byla nainstalována výstava panelů a trojrozměrných předmětů, které přibližovaly život a boj našich legionářů na Transsibiřské magistrále. Žáci si také mohli prohlédnout originální součásti výstroje a výzbroje. Vybrané exponáty bylo možné si osahat, včetně některých z vystavených zbraní.

Tato exkurze umožnila žákům užít si hodinu dějepisu v praxi. Domů odjížděli plni dojmů.

Mgr. J. Standová

Datum vložení: 18. 5. 2022 8:06