ZŠ a MŠ Mimoň
Základní škola a Mateřská škola Mírová Mimoň
ZŠ a MŠ Mimoň

Návštěva Ekocentra v Brništi

Žáci ze speciálních tříd si vyzkoušeli staré techniky zpracování obilí

V úterý 12. 9. celý 1.stupěň speciálních tříd odjel do Ekocentra do Brniště. Do Ekocentra jezdíme pravidelně a vždy se na to žáci těší. I tentokrát jsme nebyli zklamaní. Zaměstnankyně Ekocentra nás po příjezdu rozdělily do dvou skupin. Měly pro nás připravené dva edukační bloky. Každá skupina si prošla každým blokem. Jeden se týkal lnu, jeho pěstování a postupů zpracování až do finálního výrobku, a to lněné látky. Pomocnou jim byla pohádka Jak krtek ke kalhotkám přišel. Návodné obrázky a humorně podané informace děti zaujaly. Zapojily se s chutí do her a řešení úkolů. Zkusily si, jak se len láme na lamačce, potom češe a následně, ze vzniklých vláken, se vytvoří příze.  Druhý blok se jmenoval: Obilí, obilíčko. Žáci se tam seznámili s druhy obilí, jeho stavbou a zpracováním. V tomto případě si zkusili vymlátit zrna a rozdrtit je v moždíři. Ze stébla si vyrobili brčko. A na závěr si žáci společně nakrájeli sušené ovoce, rozdrtili mandle, ořechy a čokoládu a smíchali s ovesnými vločkami. Každé dítě si pak tuto směs odvezlo domů v kelímku, aby si to mohlo doma sníst s mlékem. Na dětech bylo znát, že odjíždějí z Ekocentra velmi spokojené.

Mgr. Renata Michailidis

Datum vložení: 18. 9. 2023 6:44