Jiný den

Dne 28. 4. žáci osmého a devátého ročníku neseděli v lavicích, ale účastnili se naučného programu s Armádou ČR.

Bylo pro nás připraveno množství stanovišť, kde jsme se toho spoustu dověděli a velké množství věcí jsme si i sami vyzkoušeli. Jako první jsme si zopakovali jednu z věcí, kterou by měl pro jistotu vědět každý – co zabalit do evakuačního zavazadla a co naopak ne. Poté se naše skupina přesunula ke stanovišti, kde jsme měli možnost vyzkoušet si střelbu z laserových zbraní. Pro velkou většinu z nás tohle stanoviště bylo určitě jedno z nejzajímavějších.

Dále nás čekala disciplína, kdy jsme se převlékli do vojenských pláštěnek a snažili jsme se dostat z jednoho místa do druhého, přičemž jsme měli jen omezené množství políček, na která jsme mohli došlápnout. Jako další v pořadí jsme si oblékli plynové masky, ve kterých jsme následně uběhli určenou trasu. Také jsme měli možnost obléknout se do vojenské vesty a helmy. V tomto úboru jsme si zkusili přepravu raněného na nosítkách. Pak nám byly představeny zbraně používané dnes v armádě. Vojáci nám je ochotně popsali a odpověděli na všechny naše dotazy.

Ještě nás čekalo zopakování si první pomoci se členkou Českého červeného kříže. Celý den zakončila přednáška o struktuře, fungování a úkolech naší armády.

Program s vojáky byl úžasný, moc mě bavil a kromě množství informací dostal každý ještě malý dárek. Všem moc děkujeme.

Nela Michaniklová, 9. A

Datum vložení: 5. 5. 2022 18:56