Menu
ZŠ a MŠ Mimoň
Základní škola a Mateřská škola Mírová Mimoň
Základní škola a Mateřská škola Mírová Mimoň
ZŠ a MŠ Mimoň

Noc s Andersenem 2022

Noc s Andersenem 2022 1

Letošní apríl jsme si užili ve společnosti pana Andersena :-)

Na 1. dubna 2022 byla již rok dopředu naplánována letošní Noc s Andersenem. Této celorepublikové akce s přesahem i za hranice (nocovalo se např. na Slovensku či v Polsku, ale také ve Velké Británii, Turecku, ve Francii, Slovinsku, Srbsku či Německu...) se s dětmi účastníme již mnoho let, a tak ani letošní ročník jsme si nenechali ujít.

Ze všech nabízených a atraktivních témat jsme si letos zvolili Mezinárodní den ptactva. Takže veškerý program se "točil" kolem ptáků. Ptákem roku byl letos vyhlášen zvonek zelený, tudíž část programu byla věnována i jemu.

Nejprve jsme se vydali na návštěvu k panu Pavlu Kutnarovi, který chová exotické ptáky z Austrálie - má několik druhů papoušků Kakadu. Děti nejvíc zaujal Pepíček, který se před dětmi krásně předváděl, povídal si s nimi a bylo celkově vidět, že má rád společnost :-) Moc Pavlovi děkujeme za tu možnost papoušky a jejich chov vidět trochu víc zblízka a i za poutavé vyprávění a zodpovězení všech zvídavých dětských otázek.

Docela pěkně promrzlí jsme dorazili na další návštěvu - tentokrát do knihovny, kde ale měli nádherně teplo, takže to netrvalo vůbec dlouho a my jsme se pustili do dalšího programu. Ten pro nás připravila paní knihovnice Lenka Proboštová, za což jí také moc děkujeme :-) Nejdříve nás čekal kvíz, kdy jsme poznávali ptáky jak podle obrázků, tak podle zvuků ptačí řeči. Následovalo vyhledávání informací v odborné literatuře o zvonku zeleném - dozvěděli jsme se toho o něm opravdu hodně, do té doby ho děti neznaly téměř  vůbec. Nakonec nás čekalo propojení ptačího světa se světem knížek a pohádek, což ke knihovně patří víc než cokoliv jiného. Lenka pro nás připravila ptačí hádanky ze světa pohádek - děti si musely sáhnout občas hluboko do paměti (někdy i do cizí), aby poznaly ptačí hrdiny v pohádkách.

Ve Vážce, kam jsme už téměř za tmy dorazili, nás čekala vynikající večeře, za kterou děkujeme našim kuchařkám ze školní jídelny. Řízky s bramborem přišly k chuti úplně všem!

Po večeři jsme si společně přečetli několik kapitol z "ptačí knížky" od Ondřeje Sekory "Uprchlík na ptačím stromě". Pevně věřím, že knížka děti zaujala a že si ji třeba budou chtít dočíst. To by byl skvělý úspěch!

Dále jsme měli na programu divadlo - starší děti si pro nás připravily dramatické zpracování několika bajek o ptácích od Ezopa. Všichni jsme se náramně pobavili, i herci, i publikum, představení se moc povedlo.

Následovaly hádanky rozmístěné po celé Vážce - děti je měly najít, rozluštit a doplnit do tajenky, ve které nakonec vyšlo "zvonek zelený". A tak nás čekala ještě jedna dávka informací o tom, proč byl zrovna on letos vyhlášen ptákem roku a co to vlastně znamená. Zkoušeli jsme si vzpomenout, jestli jsme ho už někdy slyšeli - a ano, většina z nás ho slyšela, ale vlastně nikdy neviděla. Je to totiž takový nenápadný hlasitý ptáček. Teď už budeme vědět :-)

Po menší půlnoční svačince už na nás na plátně čekala pohádka "Letíme!", a tak jsme se zachumlali do spacáků a postupně u pohádky pozavírali oči.

Noc s Andersenem je akce na podporu dětského čtenářství. Pevně věříme, že se dětem s námi líbilo prožít pohádkovou "ptačí" noc a že si samy někdy zajdou do knihovny, aby pro sebe objevily další "nový" svět, který se pro ně otevírá s každou knížkou, do níž se začtou...

Na další ročník Noci s Andersenem (31. 3. 2023) se těší

holky z Vážky

Přílohy

Přihláška na NsA 2022

prihlaska nsa 2022.doc
Typ souboru: DOC dokument, Velikost: 216,5 kB
Datum vložení: 22. 3. 2022 11:31
Datum poslední aktualizace: 23. 4. 2024 10:04
Autor: Mgr. Kristýna Petrová

SVČ VÁŽKA

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Zakázky a projekty

Zakázky a Projekty

Projekty