Mateřská škola Komenského

Zahrada

Komenda-2

Komenda-3

Mateřská škola Komenského je součástí základní školy od roku 1995 a nachází se v celém přízemí budovy I. stupně ZŠ v Komenské ulici (typické školní budovy vystavěné v první polovině  20 století).  Jsou zde 2 třídy po 24 dětech, v případě potřeby s možností navýšení kapacity na maximálně 55 míst. Třídy jsou menší, více členěné, což umožňuje dětem hry v menších skupinkách v koutcích, to přispívá k lepšímu rozložení hlučnosti a klidnějšímu prostředí. Každá třída má ve své blízkosti vlastní toalety k pohotovostnímu použití. Pro hromadné přesuny celých tříd do samostatné jídelny, na čištění zubů po obědě a na přípravu na pobyt venku slouží společná velká umývárna. Tato budova má samostatnou jídelnu, kde se střídají třídy ve stolování. Děti proto nemusejí před každým jídlem ukončovat hru, sklízet stolečky a prostírat a mohou si nechat rozdělanou práci, ke které se po svačině zase vrátí. Pracují zde 4 učitelky.

Prostory mateřské školy jsou vybaveny novým i starším typem nábytku, který odpovídá hygienickým a bezpečnostním požadavkům a je postupně nahrazován moderními prvky. Vybavení mateřské školy hračkami, didaktickými, výtvarnými a tělovýchovnými pomůckami odpovídá počtu a věku dětí, je postupně obměňováno a doplňováno tak, aby rozvíjelo herní, rozumové a fyzické schopnosti i estetické cítění dětí. Oddělení předškoláků využívá interaktivní tabuli, tablet pro práci v oblasti logopedické prevence a obě třídy jsou vybaveny televizí, CD  a DVD přehrávačem a PC s tiskárnou, pro práci dětí i učitelek.

Ložnice starších dětí slouží zároveň jako herna pro tělovýchovné činnosti, děti zde mají dostatečný prostor. K odpočinku zde máme pořízena stohovatelná lehátka, která pravidelně provozní pracovnice připravuje a sklízí tak, aby nebyl narušen chod výchovných činností. Třída mladších dětí má samostatnou ložnici.

Nejen k pohybovému, ale i k celkovému rozvoji dítěte, jeho učení, poznávání  i experimentování slouží prostorná školní zahrada, která nabízí velké možnosti pobytu dětí v jakémkoli ročním období. Celý  pozemek je oplocen a je vybaven nejen dřevěnou sestavou herních prvků Tomovy parky, lavičkami a zahradními domky, které slouží jako sklad hraček a pomůcek. Od roku 2023 mají děti na školní zahradě nové moderní sportoviště se spoustou herních prvků: tunelem, pískovištěm se zastíněním, 3D prvky, nejrůznějšími labyrinty, domečky a balančními prvky. Povrch sportoviště je z příjemného barevného a snadno udržovatelného materiálu, který splňuje  všechny bezpečnostní a hygienické požadavky. Školní zahrada slouží také pro účely pořádání sportovních a kulturních akcí, je místem k odpočinku, ale i prostorem pro dětské hry a zároveň je i učebnou pod širým nebem, kde děti vnímají přírodu všemi smysly. V případě nepříznivého počasí je možné k pohybovým aktivitám využít i tělocvičnu ZŠ, která se nachází ve stejné budově jako MŠ. V okolí mateřské školy jsou louky, pole a les – ideální místa pro přímé pozorování, vzdělávací i relaxační vycházky.

Zakázky a projekty

Zakázky a Projekty